Üniversitemizden Kovid-19 Tanı Kitinde Kullanılan Enzimlerin Üretimi

Üniversitemizden Kovid-19 Tanı Kitinde Kullanılan Enzimlerin Üretimi

  •  1 Nisan 2020 Çarşamba
  •  274 Görüntüleme
  •  Yazdır

Kovid-19 tanı kitinde kullanılan enzimlerin üretimi yerli imkânlarla Üniversitemiz ve Teknopark işbirliği ile gerçekleştiriliyor. Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İsa GÖKÇE ve ekibi tarafından gerçekleştirilen tanı kiti enzimlerinin yerli üretimi için hastalığın ilk çıktığı günden itibaren TÜBİTAK MAM ile koordineli bir şekilde çalışılıyor. Bu kapsamda, Kovid-19 tespitinde kullanılacak yerli kitin enzimlerinin üretim görevini alan ekip yoğun bir çalışma temposu göstererek 2 haftalık bir süreçte virüs tanısında kullanılan Revers Transkriptaz ve DNA Polimeraz enzimlerini rekombinant DNA teknolojisini kullanarak üretimini gerçekleştirmişlerdir. Enziminin aktivite testlerini başarılı bir şekilde gerçekleştiren ekip bu enzimlerin öncelikle Türkiye’nin ihtiyacını karşılayacak şekilde büyük ölçekli üretim çalışmalarına başlamış bulunmaktadır. Ekip çalışmalarına ek olarak, tanı kitinde süre ve maliyeti azaltabilecek nitelikte yeni bir enzimin üretilmesi için de çalışmalarını yürütmektedir. Bu enzimin, hem revers transkriptaz hem de DNA polimeraz aktivitesini gösteren yüksek kaliteli biyoteknolojik yerli bir ürün olarak kullanıma kısa zamanda sunulması planlanmaktadır. Hali hazırda yurt dışından yüksek maliyetlerle ithal edilen söz konusu enzimlerin yerli imkânlarla üretilmesiyle, ülkemizin biyoteknoloji alanında dışa bağımlılığının azalarak ülke ekonomisine katma değeri yüksek bir kazanç sağlanacaktır. Tüm dünyanın içinden geçmekte olduğu bu zor pandemi döneminde, bahsi geçen yerli ürünlerin etkili bir şekilde kullanıma sunulması için Prof. Dr. İsa GÖKÇE ve ekibi, sosyal izolasyon koşullarını araştırma laboratuvarı içerisinde sağlayarak çalışmalarına 7 gün 24 saat devam etmektedir.

Prof. Dr. İsa GÖKÇE, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesinde birçok enzimi yerli olarak uzun zamandır üreten bir ekip olduklarını ve 2015 yılında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Teknogirişim Sermaye Desteği Programıyla danışmanlığını yaptığı dört öğrencisinin destek aldığını belirtmiştir. Bu kapsamda, yerli enzim üretimi üzerine 4 farklı firma kurulmuş; ardından, projelerini başarı ile tamamlayan bu firmaların KOSGEB’in İş Birliği Güç Birliği programından destek alarak GÖKÇE öncülüğünde ülkemizin enzim ihtiyacını karşılamak üzere HidroGen Biyoteknoloji Limited Şirketi kurulmuştur.

Kovid-19 yerli kiti için enzim üretiminde, Prof. Dr. İsa GÖKÇE başkanlığında HidroGen Biyoteknoloji Limited Şirketi kurucu ortakları (Bartın Üniversitesi Öğretim Görevlileri Dr. Öğr. Üyesi Dursun Kısa ve Arş. Gör. Rızvan İMAMOĞLU, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Öğretim Görevlisi Arş. Gör. Dr. Hülya KUDUĞ ve İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi Arş. Gör. Özlem Kaplan) ile birlikte Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi öğretim elemanları Arş. Gör. Dr. Sema BİLGİN, Öğr. Gör. Dr. Yahya TAYHAN, Dr. Öğr. Üyesi Seçil ERDEN TAYHAN ve Dr. Öğr. Üyesi Aykut ÖZGÜR ile Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Biyomühendislik ABD lisansüstü öğrencileri (Nazan GÖKŞEN, Aslı YILDIRIM, Şeyma MENEVŞE, Mustafa SONGUR, İbrahim İNCİR) gece gündüz çalışmalarına devam etmektedir.

Emeği geçen hocalarımızı tebrik eder, başarılarının devamlarını dileriz...

Erişim Linki: https://www.gop.edu.tr/duyuruDetay.aspx?d=tr-TR&m=duyuru_detay&id=6821 
Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Taşlıçiftlik Yerleşkesi Tokat Teknoloji Geliştirme Bölgesi 60250 Tokat Tasarım: Bilgi İşlem Daire Başkanlığı [Web Grubu], 2019© Tüm Hakları Saklıdır.