Akademisyenlerimizin TÜBİTAK 1512 Bireysel Genç Girişimci Desteği (1512) Başarısı

Akademisyenlerimizin TÜBİTAK 1512 Bireysel Genç Girişimci Desteği (1512) Başarısı

  •  18 Mart 2020 Çarşamba
  •  334 Görüntüleme
  •  Yazdır

Üniversitemiz Ziraat Fakültesi öğretim üyeleri ve Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Modül 3 Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Hakan POLATCI, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Modül 4 Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Hakan KARADAĞ ve Doç. Dr. Onur SARAÇOĞLU fidancılık sektörünü daha ileriye taşımak, iş gücü ve zamanda verimliliği artırmak adına aşı seti üzerinde çalışmaktadırlar.

TÜBİTAK Bireysel Genç Girişim (BİGG) programı kapsamında (200.000 ₺ ye varan hibe desteği)  öğretim üyelerince tasarlanan setin klipslerinin prototipi tamamlanmıştır. Bu kapsamda, akademisyenlerimiz Tokat Teknopark’ta H2O Tarımsal Ar-Ge firmasını kurmuşlardır.

Önceden kullanılan yöntemde iki kişinin yaptığı ve işlemin 2-3 dakika sürdüğü aşı seti yerine kendi geliştirdikleri ve Ar-Ge çalışmaları kendilerine ait olan, 20-30 saniyede yapılabilen ve tek kişinin pratik olarak yapabileceği bir aşı setini geliştirmeyi başarmışlardır. Ve bu aşı seti, aşı bölgesinin kapatılması için tasarlanan klips, dış etkenlere dayanıklı, uzun ömürlü, ekonomik, tekrar kullanılabilir ve özellikle pratik olması sebebiyle iş gücü ve zaman kayıplarını en aza indirmesi gibi teknik avantajları da beraberinde getirmektedir. #PratikAşıSetiFidanÜreticilerininYüzünüGüldürecek
Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Taşlıçiftlik Yerleşkesi Tokat Teknoloji Geliştirme Bölgesi 60250 Tokat Tasarım: Bilgi İşlem Daire Başkanlığı [Web Grubu], 2019© Tüm Hakları Saklıdır.